استقلال قاضی در مقام رسیدگی امری مسلم است اما منافاتی با مشورت ندارد

 

استقلال قاضی در مقام رسیدگی امری مسلم است اما منافاتی با مشورت ندارد

 

پایگاه خبری انتصار- حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه هیأت عمومی گفت: قضات دیوان عالی کشور عصاره ارزشمند دستگاه قضایی هستند.

 

به گزارش انتصار به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفرمنتظری و با حضور قضات عالی رتبه دستگاه قضایی، روز سه شنبه، هفدهم مرداد ماه برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در این جلسه اظهار داشت: خداوند را شاکر و سپاسگزارم که عنایت فرمود و بنده در پاسخ به دعوت ریاست محترم قوه قضائیه برای تصدی این سمت، افتخار یافتم که به عنوان خدمتگزار در این مجموعه حضور یابم.

 

وی ادامه داد: خداوند را شاهد می گیرم که خود را لایق تصدی این سمت نمی دانستم، چون تکلیف شد، این مسئولیت خطیر را با کمال افتخار و با تمام قوت پذیرفتم.

 

رئیس دیوان عالی کشور افزود: ۴۲ سال سابقه خدمت بنده در دستگاه قضایی، سرمایه ای است که متعلق به بنده نیست و باید آن را در خدمت به نظام و مردم عزیز و شما سروران ارجمند به کار گیرم.

 

دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در تمام ساختارهای قضایی دنیا است

 

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ادامه با بیان اینکه دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در تمام ساختارهای قضایی دنیاست، عنوان کرد: در قانون اساسی وظایفی همچون نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم، ایجاد وحدت رویه قضایی، اعاده دادرسی، حل اختلاف در صلاحیت مراجع قضایی و … بر عهده دیوان عالی کشور نهاده شده است که انجام صحیح این امور، همفکری و هم یاری قضات دیوان عالی کشور را می طلبد.

 

رئیس دیوان عالی کشور با تأکید بر اینکه لازمه هر اقدام اصلاحی برای رفع مشکلات و آسیب ها، شناخت دقیق است، خطاب به قضات حاضر در جلسه هیأت عمومی گفت: شما قضات نسبت به آسیب هایی که در مجموعه وجود دارد از همه آگاه تر هستید و بر اشکالات موجود به خوبی واقف هستید، به همین منظور بنده آماده شنیدن تمامی پیشنهادات برای ایجاد تحولی که مطلوب این مجموعه باشد؛ هستم.

 

استفاده از ظرفیت قضات پیشکسوت برای برنامه ریزی در جهت نظارت بر محاکم

 

حجت الاسلام والمسلمین منتظری استفاده از ظرفیت قضات پیشکسوت برای برنامه ریزی در جهت نظارت بر محاکم را امری مهم برشمرد و تصریح کرد: انجام هر اقدام و رفع آسیب ها به تنهایی ممکن نیست و در این زمینه هم فکری، هم افزایی و مشارکت با شما قضات فرهیخته که عصاره ارزشمند قوه قضائیه هستید لازم و ضروری است.

 

اهمیت استقلال نظر قضات در رسیدگی به پرونده ها

 

رئیس دیوان عالی کشور همچنین به اهمیت استقلال نظر قضات در پرونده ها اشاره کرد و گفت: استقلال قاضی در مقام رسیدگی به پرونده‌ها امری مسلم است اما این امر منافاتی با مشورت و هم فکری به ویژه در پرونده‌های مهم ندارد.

 

گفتنی است: در نخستین جلسه هیأت عمومی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین منتظری، قضات به بیان نکات و اظهارنظرهایی پیرامون اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری، صدور آراء وحدت رویه، آمارگرایی، تخصصی شدن شعب، نظارت و رصد نظام‌مند بر احکام، مدیریت ورودی پرونده‌ها و… پرداختند و رئیس دیوان عالی کشور، تمامی نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات مطرح شده را مورد استماع قرار داد و بر تشکیل کارگروه هایی برای ارائه راهکار و پیگیری مسائل مطروحه تأکید کرد.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده
علی محمدی گفت:
سلام
حامد محمدزاده گفت:
خوب عالی بود
علی رضایی گفت:
خبر مفیدی بود
محمد منفرد گفت:
سلام وقت بخیر من به برای کارهای اداری خارج از کشور به یک وکیل نیاز دارم
    مدیریت گفت:
    سلام وقت بخیر
    با این شماره 09151184757 بگیرید