اصلاح طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت برای تامین نظر شورای نگهبان

 

اصلاح طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت برای تامین نظر شورای نگهبان

 

پایگاه خبری انتصار - نمایندگان مجلس به منظور رفع ایرادات شورای نگهبان، با اصلاح طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت موافقت کردند.

 

به گزارش انتصار به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۳۰ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت) در راستای رفع ایرادات شورای نگهبان، با اصلاحات ماده واحده این طرح موافقت کردند.

 

براساس اصلاحات صورت گرفته، ماده واحده مذکور و تبصره های آن به شرح ذیل اصلاح شد:

 

ماده‌ واحده- از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، انعقاد هر نوع قرارداد توسط دستگاه های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی و سازمان‌‌ها و شرکتهای تابعه و وابسته به آنها به‌منظور ‌‌تأمین نیروی انسانی با شرکت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و غیر‌دولتی ممنوع می‌باشد.

 

‌تبصره ۱- فعالیت های موسسات و شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد دستگاه های موضوع این قانون که فعالیت های مربوط به طرح های عمرانی یا تملک دارایی سرمایه ای با استفاده از امکانات و تجهیزات موسسه یا شرکت را بر عهده دارند از شمول این قانون مستثنی می باشند.

 

تبصره ۲- دستگاه های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موظفند ظرف حداکثر شش‌ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، با نیروهای شرکتی که به صورت غیرمستقیم و تمام وقت تا پایان سال ۱۴۰۱ در دستگاه های مربوطه مشغول بکار بوده و در سال ۱۴۰۲ نیز در همان دستگاه مشغول به خدمت می باشند، قرارداد مستقیم (بی واسطه) منعقد نمایند. انعقاد قراردادهای مذکور بدون تحمیل هرگونه بارمالی جدید از قبیل احتساب مدرک تحصیلی بالاتر خواهد بود.

 

آیین‌نامه اجرائی این تبصره ظرف سه‌ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه‌‌ می‌شود و به‌تصویب هیأت وزیران‌‌ می‌رسد و توسط سازمان مذکور به کلیه دستگاه ها و سازمان‌‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ‌‌ می‌گردد.

 

‌تبصره ۳- انعقاد قرارداد مستقیم با کارکنان موضوع تبصره (۲) این قانون که در پست های موضوع ماده (۱۲۴) قانون مدیریت خدمات کشوری اشتغال می یابند بدون رعایت سقف پست های سازمانی و مشمول قانون کار می باشد و با کارکنانی که در مشاغل تخصصی مشغول به خدمت می گردند، قرارداد کار معین موضوع تبصره ماده (۳۲) قانون مدیریت خدمات کشوری بدون رعایت محدودیت مربوط به سقف پست های سازمانی مذکور در این تبصره منعقد می گردد.

 

تبصره ۴- ‌سوابق غیردولتی آن دسته از کارکنانی که در دستگاه های موضوع این قانون بکارگیری می‌شوند، مشروط به پرداخت کسور مربوط، براساس دستورالعملی که ظرف شش‌ماه توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه‌‌ می‌شود و به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد، به‌عنوان سابقه، جهت بازنشستگی لحاظ می‌گردد.

 

تبصره ۹- از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، ماده (۱۷) و تبصره ذیل ماده (۳۲) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی نسخ می‌گردد.

 

همچنین عبارت «و استفاده از خدمات کارمندان اینگونه شرکت ها و موسسات صرفاً بر اساس ماده ۱۷ این قانون امکان پذیر است» از انتهای ماده (۴۷) قانون مدیریت خدمات کشوری حذف شد.

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده
انسانیت گفت:
سلام من کارمند رسمی قطعی هستم اما واقعا اینهمه پیچوندن یه مسئله اونم توسط مسئولین انقلابی دور از شان و منزلت انقلابی گری است حضرت امام رحمت اله بارها فرمودند کسانی که در طول تاریخ محروم بوده اند نباید محرومیت ببینند
کجای کار ابهام داره کل پولی رو که شرکتهای خدماتی با همکاری مسئولین اداری ادارات و ... میخورند اگه به خود کادر شرکتی داده بشه و انها هم امنیت شغلی داشته باشند کجاش ابهام داره اکثریت هم زنان سرپرست خانواری هستند که جای چهار تا نه نفر کارمی کنند یا مردانی که چند خانواده اداره می کنند پدر و مادر و حتی خواهر و برادر و.... حقوق یه کارمند را نمی گیرند تواین وضعیت اقتصادی هم پدرند هم مادر و یا سرپرست چند خانواده اکثرا هم مستاجر دولت خودش باید مصوبات بی شمار برای این افراد خصوصا کسانی که ابرومندانه زندگی کردن و فرزندان سالم تحویل جامعه داده اند داشته باشد کاری که خوشنودی خدا و بندگان خدا در آن است کل آحاد جامعه خوشحال خواهند شد پس چرا این خوشحالی را از مردم دریغ می کنید چقدر غصه این همکاران را بخوریم و کاری از دستمان برنیاید
بخاطر انسانیت نوشتم بلکه تلنگری باشد و با در نظر گرفتن تمام جوانب موضوع بررسی گردد به جای شرکتهای خدماتی و برخی مسئولین اداری پول رو بدین به خود افراد طبیعتا همان اقایان مفت خور خودشان دست به دامان خیلی ها خواهند شد تا این نون مفت رو از دست ندهند ای کاش مصوبه ای هم بگذارند هر کدام از مسئولین با تبانی شرکتهای خدماتی از پول نیروهای شرکتی منتفع شده اند به اشد مجازات برسند هم پول بیمه این افراد خورده شده یاحق بیمه کم واریز شده هم تعدادشون درست منظور نشده بیشتر اعلام شده تا خوب بخورن یا با تبانی هم صاحبان شرکت بنام فرزندان صاحبان شرکتها بیمه واریز نموده اند بدون اینکه فرد انجا باشد و پس از تعویض مدیریت ارشد انها بچه ها را سرکار اورده گفته اند از زمان مدیریت قبلی اینجا شاغل بوده اند نمونه دانشگاه ارومیه که همه اینها انجا تفاق افتاده بررسی بفرمائید مشاهده خواهید فرمود برخی مسئولین هم خصوصا مدیر اداری از همه شرکتها خورده و اگر اموال و درامدش بررسی شود متاسفانه همه چیز کاملا روشن خواهد شد
خداوند یارو یاور حق باشد و مسئولین پاکدست را حامی و پشتیبان انشاا...
    ادمین گفت:
    با سلام خیلی ممنون از اظهار نظر حضرت عالی بله از این دیدگاه، کارمندان محترم نیاز به حمایت دارند ولی به عقیده ای این مصوبه با مبانی حقوقی و قواعد عادلانه دادرسی مخالفت دارد.