بابایی: قبول داریم که پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری نباید در مراحل علمی بعدی مردود شوند

 

بابایی: قبول داریم که پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری نباید در مراحل علمی بعدی مردود شوند

 

پایگاه خبری انتصار - رئیس سازمان ثبت گفت: در آزمون سردفتری کسی نباید مردود اعلام شود را نیز سازمان ثبت قبول دارد و افرادی که صلاحیت عمومی آن‌ها احراز می‌شود یعنی پیشینه کیفری ندارند و حسن شهرت دارند و نمره علمی را به دست آورده‌اند، اما در مراحل علمی دیگر امتیاز لازم را به دست نیاورده اند مردود اعلام نمی‌شوند.

 

به گزارش انتصار به نقل از میزان، حسن بابایی در جریان سفر به استان سیستان و بلوچستان به همراه حجت الاسلام علی مصطفوی نیا رییس کل دادگستری استان با رییس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی استان سیستان و بلوچستان دیدار کرد و به استماع درخواست‌ها و نظرات آنها پرداخت.

 

حسن بابایی در این دیدار اظهار کرد: در جلسه‌ای که با هیات مدیره کانون سردفتران استان سیستان و بلوچستان تشکیل شد بحث سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان مطرح شد.

 

وی افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در کنار نمره علمی که سردفتر کسب می‌کند باید صلاحیت‌های مختلف را نیز احراز کند. طبق قانون دفاتر اسناد رسمی ۱۳۵۴ که تصویب شده است در کنار صلاحیت عمومی صلاحیت عملی نیز مطرح است.

 

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با توجه به حجم قابل توجه پذیرفته شدگان آزمون سردفتری که قریب به ۹ هزارو ۵۰۰ نفر هستند به تمام استان‌ها بحث اختبار را برای اولین بار در کشور تفویض کرده‌ایم و معمولاً سه نفر از قضات دادگاه تجدید نظر استان‌ها به عنوان هیات اختبار در نظر گرفته می‌شوند تا اختبار را انجام دهند.

 

وی ادامه دارد: معمولا برخی از استان‌های پهناور، چون خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، شیراز و… هیات‌های اختبار به سه هیات نیز رسیده است یعنی حداقل از ۹ قاضی استفاده کرده ایم که روند شناسایی به سرعت انجام شود تا افراد صالح را به عنوان سردفتر انتخاب کنیم.

 

بابایی بیان کرد: نکته مهم دیگری که توسط مجلس نیز مطرح شده این است که در آزمون سردفتری کسی نباید مردود اعلام شود را نیز سازمان ثبت قبول دارد و افرادی که صلاحیت عمومی آن‌ها احراز می‌شود یعنی پیشینه کیفری ندارند و حسن شهرت دارند و نمره علمی را به دست آورده‌اند، اما در مراحل علمی دیگر امتیاز لازم را به دست نیاورده اند مردود اعلام نمی‌شوند به آن‌ها فرصت داده می‌شود و دوره‌های کارآموزی برای آن‌ها تعریف می‌کنیم و براساس نمره‌ای که کسب کردن مدت کارآموزی برای آن‌ها تعریف می‌شود تا بعد از کارآموزی مجوز دفترخانه را برای آن‌ها صادر کنیم.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده