دانمارک چطور کودک ایرانی را از خانواده‌اش جدا کرد؟/ روایت زندگی داریوش را در مستند "بچه‌ دزد" ببینید

 

دانمارک چطور کودک ایرانی را از خانواده‌اش جدا کرد؟/ روایت زندگی داریوش را در مستند "بچه‌ دزد" ببینید

 

مستند "بچه دزد" که داستان داریوش حیدری، کودکی که دولت دانمارک او را از پدر و مادرش جدا کرده است، عصر روز شنبه ۱۸ شهریور در حوزه هنری اکران می‌شود.

 

به گزارش انتصار به نقل از تسنیم، داریوش حیدری، کودک ایرانی است که دولت دانمارک او را از بیش از 4 سال قبل به دلایل واهی از پدر و مادرش جدا کرده است و تلاش‌های حمیده سلامتی مادر داریوش، برای بازگرداندن فرزندش به ایران تاکنون ناموفق بوده است.

 

داستان پر فراز و نشیب داریوش حیدری در 4 سال اخیر و ماجرای توقیف او توسط دولت دانمارک، در مستند "بچه دزد" روایت شده است و قرار است این مستند روز شنبه 18 شهریور 1402 از ساعت 19 در سالن مهر حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، تقاطع حافظ رونمایی و اکران شود.

 

در این مراسم علاوه بر نمایش مستند، علی پورمومن؛ کارگردان مستند و حمیده سلامتی؛ مادر داریوش سخنرانی خواهند کرد و به پرسش تماشاگران پاسخ خواهند داد.

طبق گفته عوامل سازنده این فیلم، مستند "بچه دزد" تلاشی برای نشان دادن مظلومیت داریوش حیدری و خانواده اوست و امید می‌رود با اکران‌های عمومی این مستند در جشنواره‌های داخلی و خارجی و انتشار در فضای مجازی، جریانی برای رهایی داریوش و بازگشت او به کشور فراهم شود.

 

حضور علاقمندان و اصحاب رسانه در این مراسم آزاد است و پس از رونمایی این مستند، ارسال آن برای جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی آغاز خواهد شد.

 

داستان داریوش حیدری

 

حمیده سلامتی از سال 2015 در دانمارک به همسرش پیوست و بعد از مدتی داریوش را به دنیا آورد که مبتلا به اوتسیم است. این عارضه مادرزادی شهرداری وردین‌بورگ دانمارک را با طمع جذب کمک‌های مالی سرشار از سوی دولت دانمارک و سازمان‌های بین‌المللی به‌اصطلاح حامی حقوق کودک به این فکر انداخت که اثبات عدم صلاحیت والدین داریوش برای نگهداری پسرشان را پیش ببرند.

 

این برنامه چند ماه ادامه یافت تا اینکه داریوش از پدر و مادر خود جدا شده و به گفته حمیده سلامتی، به خانواده دانمارکی اسلام‌ستیز سپرده شد.

 

چند ماه بعد حمیده سلامتی به همراه همسرش اسماعیل حیدری، توانستند داریوش را از خانواده دانمارکی بگیرند و به‌صورت قاچاقی به آلمان بروند تا مقصد خود را تا تهران ادامه دهند؛ اما یوروپل آنها در فرودگاه و هنگام سوار شدن به هواپیما بازداشت کرد. حمیده سلامتی و اسماعیل حیدری چند ماه را در زندان گذراندند و داریوش برای نگهداری به مرکز بهزیستی در دانمارک سپرده شد.

 

حالا مدتی است که ابتدا حمیده سلامتی و بعد اسماعیل حیدری اقامت خود در دانمارک را لغو کرده و به ایران بازگشته‌اند تا بتوانند با استفاده از مجاری قانونی، فرزند خود را بازستانند اما تا کنون موفق نشده‌اند.

 

گفتنی است؛ ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران بارها موضوع داریوش حیدری را پیگیری کرده و کاظم غریب‌آبادی، دبیر این ستاد در خصوص پیدا کردن راه‌هایی برای پیوستن داریوش به پدر و مادرش با همتایان خود در دانمارک و مسئولانی از این کشور مذاکراتی انجام داده است.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده