افزایش ۵۶ درصدی مرگ های ناشی از گازگرفتگی در تهران

 

افزایش ۵۶ درصدی مرگ های ناشی از گازگرفتگی در تهران

 

به گزارش انتصار، مهدی فروزش افزود: ۳۹ نفر بر اثر فوت ناشی از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کرده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ که تعداد فوت ناشی از گاز منواکسیدکربن ۲۵ نفر اعلام شده بود ۵۶ درصد افزایش یافته است، همچنین در سال گذشته ۲۵ مرد و ۱۴ نفر زن بر اثر گاز گرفتگی فوت کردند.

 

وی گفت: گاز CO سمی است و از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند. وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند.

 

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران افزود: در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

 

فروزش ادامه داد: افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریع‌تر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.کودکان ، سالمندان، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی ریوی و افراد با مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گازco می‌شوند

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده