۴۲۲ محکوم به قصاص به زندگی بازگشتند

 

۴۲۲ محکوم به قصاص به زندگی بازگشتند

 

به گزارش انتصار به نقل از خبرگزاری مهر، نشست خبری دومین همایش ملی صبر با موضوع وحدت، مهرورزی و صلح صبح شنبه ۸ مهرماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی با تبریک ایام هفته وحدت گفت: به طور کلی هفته وحدت در راستای همدلی شکل گرفته است و پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همه ائمه درس‌آموز مهربانی، صلح و دوستی برای بشریت هستند.

 

وی با بیان اینکه پیامبر اسلام (ص) همه را به توحید و وحدت برای تعامل انسانی دعوت می‌کردند، گفت: از اسفند ماه سال گذشته در سالروز میلاد حضرت امام حسین (ع) پویشی را با عنوان به عشق امام رئوف می‌بخشم آغاز کردیم که تا خرداد امسال مصادف با ولادت امام رضا (ع) ادامه داشت در طی این ۹۵ روز تعداد زیادی از محکومان به قصاص نفس به لطف خداوند متعال و به عشق ائمه بخشیده شده‌اند که ۴۲۲ خانواده از حق قصاص خود گذشت کردند.

 

وی به آمار صلح و سازش در استان‌های کشور اشاره کرد و گفت: به طور کلی خوزستان، فارس و تهران بیشترین میزان گذشت از قصاص را به خود اختصاص داده‌اند.

 

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با تقدیر از همکاری صلح یاران و سفیران صلح در سراسر کشور و شوراهای حل اختلاف گفت: به همت این عزیزان ۴۲۲ محکوم به قصاص به زندگی بازگشتند.

 

وی به دومین همایش ملی صلح که با شعار وحدت، مهرورزی و صلح در روز ۱۱ مهر ماه همزمان با سالروز میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) در بارگاه امام رضا (ع) برگزار می‌شود اشاره کرد و گفت: این همایش با حضور تولیت آن استان و مسئولان عالی رتبه کشوری از هر سه قوه، خانواده‌هایی که گذشت کردند و با حضور صلح یاران برگزار خواهد شد.

 

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه ادامه داد: همچنین تلاش داریم رضایت برخی از خانواده‌ها را در جوار حرم امام رضا (ع) اخذ کنیم.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی گفت: تلاشمان این است که در صلح و سازش فرهنگ سازی کنیم، اما برای تعدادی از محکومان به قصاص تلاش نمی‌کنیم برخی از این افراد مستحق عفو و بخشش نیستند ما سراغ کسانی می‌رویم که بدون برنامه و سابقه قبلی و به صورت اتفاقی مجرم شده‌اند.

 

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه افزود: داوران و میانجی‌گران رسمی و حرفه‌ای طی مراحلی جذب و آموزش می‌بینند، پرونده برایشان تشکیل و جذب می‌شوند و تاکنون دو دوره برگزار شده است، دوره سوم آن در آبان‌ماه انجام خواهد شد و جذب جدید صورت می‌گیرد.

 

وی گفت: این جذب از سوی مرکز جهاد دانشگاهی انجام می‌شود که برخی استاد دانشگاه بوده و با مدرک دکتری در امور حقوقی تخصصی دارند که بدون آزمون هر ماهه جذب و برخی نیز با آزمون بر اساس تعداد متقاضی جذب می‌شوند.

 

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور در مورد صلح یاران گفت: یک عده عضو شورای حل اختلاف می‌شوند و رسمی هستند و دسته دوم مردمی هستند که محترم‌اند و اعتباری دارند و از آن‌ها به عنوان صلح یار استفاده می‌کنیم، هر کس می‌تواند اعلام آمادگی کند و علاقه و زمینه خود را بیان کند و هر گاه نیازی به آن‌ها باشد آن‌ها برای اخذ رضایت اقدام می‌کنند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی در مورد لایحه شوراهای حل اختلاف گفت: این لایحه همه مراحل اساسی را طی کرد و آخرین اصلاحات دو هفته گذشته انجام شد که امیدواریم در یکی دو روز آینده به تأیید شورای نگهبان برسد.

 

وی گفت: در قانون جدید اتفاق مهم رخ می‌دهد که دادگاه‌های جدید به عنوان صلح و شوراهای حل اختلاف به طور موازی با هم کار کنند تا کار مردم آسان‌تر شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین صادقی درباره برخط شدن انحصار وراثت گفت: اگر انحصار وراثت برخط شود باز باید حکم قاضی باشد و آثار فراوان حقوقی دارد و اگر تصویب شود قانون خطاست، زیرا باید حکم قضائی بیاید.

 

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره امکان واسپاری موضوع داوری در دفاتر خدمات الکترونیک قضائی گفت: هر مؤسسه و مرکزی و نهاد حقوقی که بخواهد در عرصه داوری وارد شود ابتدا باید تعدادی داور حرفه‌ای داشته باشند. فعلاً مؤسسات در این مرحله توسعه نداشته و گام اول باید آموزش داوران باشد و سپس مؤسسات شکل بگیرد از جمله موسساتی که می‌تواند شکل بگیرد دفاتر خدمات الکترونیک است. اگرچه باید تلاش کنیم که هیچ مؤسسه‌ای دچار تعارض منافع نشود.

 

وی در ادامه به تعداد صلح‌یاران اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۶ هزار صلح‌یار داریم که ۱۲ هزار نفر آن‌ها در حال فعالیت هستند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی به بیشترین پرونده‌ها در حوزه شوراهای حل اختلاف اشاره کرد و گفت: اکنون تعداد یک میلیون پرونده در مورد دعاوی حقوقی زیر بیست میلیون و نیم میلیون پرونده در موضوع حصر ورثه و ترکه، بیشترین پرونده‌های ما را تشکیل می‌دهد.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده