معاون مرکز وکلای قوه قضاییه: قانون تسهیل باعث ایجاد «انحصار» برای سازمان سنجش شده است

 

معاون مرکز وکلای قوه قضاییه: قانون تسهیل باعث ایجاد «انحصار» برای سازمان سنجش شده است

 

معاون حقوقی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با انتقاد از حذف ظرفیت در قانون تسهیل گفت: سرانه وکیل به ازای هر ۱۰ هزار پرونده در کشور ایران ۱۴۴ است که این تعداد از سرانه بسیاری از کشور‌های گروه ۲۰ نیز بالاتر است.

 

به گزارش انتصار به نقل از میزان، بهارلو درخصوص قانون تسهیل و آثاری که بر کیفیت و کمیت وکلا دارد،گفت:با تجربه‌ای که از آزمون وکالت ۱۴۰۱ داریم که براساس قانون تسهیل برگزار شد متاسفانه سطح علمی پذیرفته شدگان به شدت نزول یافته به گونه‌ای که اشخاص با کسب نمره صفر در چهار درس یا حتی نمره منفی در سه درس از هشت درس آزمون وکالت، پذیرفته می‌شوند.

 

با قانون تسهیل، افرادی با ۴ نمره صفر هم قبول‌ می‌شوند

 

وی در مورد آزمون کارشناسان رسمی نیز گفت: پیش بینی داریم در آزمون پیش رو وضعیت همین باشد، این حد از نزول سطح علمی در کارشناسی حتی می‌تواند از وضعیت مشابه در وکالت زیانبارتر باشد، زیرا در مورد کارشناسی، قضات در اموری که ماهیتا تخصصی است معمولا موضوعات را به کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع می‌دهند و اصولا برمبنای نظریات کارشناسی رای صادر می‌کنند ببینید این نزول سطح علمی چه بر سر نظام قضایی و حقوق ملت خواهد آورد.

 

بهارلو در ادامه به عنوان پیشنهاد گفت: قوه قضاییه در قالب یک لایحه دو فوریتی، یا مجلس شورای اسلامی در قالب یک طرح دو فوریتی پیشنهاد اصلاح قانون تسهیل را تقدیم کنند و در این اصلاحیه اولا روش ترازگیری به طور کل حذف شود، زیرا موضوعیت ندارد و در آزمون بدون ظرفیت تراز معنی ندارد. ثانیا حدنصاب شناور نیز حذف و حدنصاب ثابت و مناسب تعیین شود یا حتی اگر قرار است حدنصاب شناور بماند، لااقل از ۷۰ درصد به ۹۰ درصد یا بیشتر ارتقا پیدا کند.

 

وی در ادامه گفت: ابتدا فرهنگ مراجعه به وکیل را طی یک کار فرهنگی ۵ تا ۱۰ ساله در کشور نهادینه کنید سپس ظرفیت را به این شکل حذف کنید، ابتدا وکالت را در پرونده‌ها اجباری کنید بعد ظرفیت را به این شکل حذف کنید.

 

 سرانه وکیل در کشور از بسیاری از کشور‌های گروه  ۲۰ نیز بالاتر است

 

بهارلو گفت: در حال حاضر حدود ۴۲ هزار وکیل در مرکز وکلا و حدود ۵۸ هزار وکیل در کانون وکلا یعنی در واقع مجموعا ۱۰۰ هزار وکیل در کشور فعالیت می‌کنند، در آزمون وکالت امسال حدود ۱۴ هزار وکیل در کانون جذب شدند و اگر حدودا همین تعداد هم در مرکز جذب شوند تا پایان ۱۴۰۲ ما بیش از ۱۳۰ هزار وکیل در کشور خواهیم داشت که به نسبت جمعیت ۸۵ میلیونی ایران و تعداد پرونده‌های قوه قضاییه حدودا ۹ میلیون پرونده یکتا با بیش از ۱۷ میلیون رسیدگی سرانه وکیل به ازای هر ۱۰ هزار پرونده در کشور ایران  ۱۴۴ خواهد بود یعنی از حیث سرانه وکیل حتی از کشور‌هایی نظیر امریکا نیز عبور کرده‌ایم. سرانه وکیل در کشور ما از بسیاری از کشور‌های گروه ۲۰ نیز بالاتر است.

 

قانون تسهیل برای سازمان سنجش انحصار ایجادکرده است

 

وی در ادامه به یکی دیگر از نقص‌های قانون تسهیل اشاره کرد و گفت: قانونی که با هدف رفع انحصار آمده، خود نوعی انحصار ایجاد کرده است، قانون تسهیل متاسفانه برای سازمان سنجش و آموزش کشور در برگزاری آزمون‌ها انحصار ایجاد کرده است، سابقا آزمون‌های مرکز را از طریق دانشگاه آزاد و پیام نور با مبالغ بسیار پایین‌تر از آنچه که در حال حاضر با سازمان سنجش قرارداد منعقد کرده، برگزار می‌کردیم.

 

بهارلو به تقویم برگزاری آزمون‌ها و حجم کاری بالای سازمان سنجش اشاره کرد و گفت: این سازمان امکان برگزاری آزمون در بازه‌های زمانی مدنظر ما که به منظور رفاه حال داوطلبین انتخاب می‌شود را ندارد، برای مثال آزمون وکالت را که همواره یا در فصول بهار یا پاییز با منظور وضعیت مطلوب آب و هوایی و جلوگیری از اتلاف انرژی برگزار می‌کردیم، در خصوص آزمون وکالت امسال، ناگزیر شدیم در ماه گرم سال آزمون برگزار کنیم که متاسفانه در یکی از حوزه‌های امتحانی استان بوشهر به جهت خرابی سیستم سرمایشی تعدادی از داوطلبان دچار گرمازدگی شدید شده و حین آزمون راهی بیمارستان شدند، البته به درخواست مرکز با حضور رئیس کل دادگستری استان و دادستان شهرستان برای مسئولان برگزاری آزمون پرونده قضایی تشکیل شد و در حال پیگیری موضوع هستند.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده