گزارش‌های مسئولان قضایی در جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه چه بود؟

 

گزارش‌های مسئولان قضایی در جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه چه بود؟

 

به گزارش انتصار به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حکمتعلی مظفری؛ رئیس دیوان عدالت اداری در سخنان خود در جلسه شورای عالی قوه قضاییه از پیگیری دستور هفته گذشته رئیس قوه قضاییه پیرامون آرای صادره از سوی این دیوان برای مجموعه ساختمانی ناایمن در شهرستان اسکو خبر داد و گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده، مشخص شد که پس از صدور رأی کمیسیون ماده 100 ناظر بر تخریب 5 طبقه اضافه بنای ساختمان و ورود پرونده به دیوان عدالت اداری، به دلیل آنکه در رأی صادره از ناحیه کمیسیون ماده 100، نظر کارشناس اخذ نشده بود، دیوان عدالت اداری اقدام به نقض رأی و بازگرداندن آن به کمیسیون کرد تا کمیسیون با اخذ نظر کارشناس، رأی مجدد خود را صادر کند.
 

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: در این حین، مسئولان ذی‌ربط در شهرستان اسکو حدود یک سال به سازنده ساختمان فرصت دادند تا اقدامات ناظر بر ایمن‌سازی را انجام دهد که پس از گذشت این مدت و عدم انجام اقدامات مربوط به ایمن‌سازی، مجدداً پرونده در کمیسیون ماده 100 مورد بررسی قرار گرفت و ضمن اخد نظر کارشناسی رأی تخریب اضافه بنا صادر شد.

 

وی تأکید کرد: این رأی در دیوان عدالت اداری نیز مورد تأیید قرار گرفت و هم‌اکنون در مرحله اجراست. به عبارت دیگر، دیوان عدالت اداری به جز مورد توضیح داده شده هیچگونه دستور موقتی که منجر به ادامه روند تخلفات در احداث اضافه بنای این ساختمان شده باشد را صادر نکرده است.

 

دستگیری فرد جاعل در استان فارس

 

حجت‌الاسلام عبداللهی؛ رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه نیز در این جلسه از دستگیری اعضای باند جعل اسناد قضایی در استان فارس خبر داد و گفت: اعضای این باند از طریق جعل مکاتبات قضایی و دادنامه از شعبی که وجود خارجی نداشتند، اقدام به جعل احکام و سوءاستفاده از آنها می‌کردند.

 

وی همچنین در این جلسه از دستگیری سه نفر از وکلای مرتبط با یک باند ارتشاء در یکی از استان‌های جنوب شرق کشور و بازداشت سردسته باند شاهدان دروغین در گرگان خبر داد.

 

گزارش‌هایی درباره سنددار کردن واحدهای صنعتی

 

حسن بابایی؛ رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک نیز طی سخنانی در این جلسه با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان در زمینه سنددار کردن واحدهای صنعتی سراسر کشور، اظهار کرد: بر اساس پایش‌های صورت گرفته مشخص شده که مشکل اصلی 44 درصد از واحدهای صنعتی غیرفعال در سطح، مشکل کمبود نقدینگی است؛ همچنین تعداد قابل توجهی از این واحدهای صنعتی غیرفعال، فاقد سند رسمی بوده و تنها دارای برگه واگذاری هستند که این موضوع، عملا امکان دریافت تسهیلات بانکی را برای آنها ناممکن می‌کند.

 

وی صدور اسناد رسمی برای واحدهای صنعتی فاقد سند رسمی را گام موثری در راستای حل مشکلات نقدینگی و دریافت تسهیلات از سوی آنها عنوان کرد و گفت: پس از صدور قریب به 6 هزار سند رسمی برای واحدهای صنعتی استان آذربایجان شرقی در اوایل ماه جاری، هفته گذشته نیز سند رسمی 438 واحد صنعتی در قم، به تولیدکنندگان و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی تحویل داده شد.

 

بابایی افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، امیدواریم تا پایان سال جاری، آن دسته از واحدهای صنعتی که فاقد معارض هستند و دارای برگه واگذاری می‌باشند، دارای سند رسمی شوند.

 

فراخواندن مدیران برخی رسانه‌ها به دادستانی در پرونده داریوش مهرجویی

 

علی صالحی؛ دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز در این جلسه با اشاره به برخی اقدامات اخیر صورت گرفته از سوی دادستانی تهران در راستای حفظ و ارتقاء امنیت روانی جامعه و برخورد با مخلان این حوزه، اظهار کرد: با عنایت به موارد مطروحه ناظر بر قتل یکی از کارگردانان سینمای کشور، مدیران رسانه‌های «اعتماد» و «فراز» و همچنین برخی از انسان‌رسانه‌ها که مطالبی را در رابطه با این موضوع منتشر کرده بودند، فراخوانده شدند و تذکرات، توجیهات و ارشادات لازم در خصوص آنها انجام شد.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده