محکومیت ۴۲۰ میلیون دلاری دولت آمریکا در جریان تجاوز به خاک ایران

 

محکومیت ۴۲۰ میلیون دلاری دولت آمریکا در جریان تجاوز به خاک ایران

 

به گزارش انتصار به نقل از  مهر، مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: در پی شکایت ورثه و بازماندگان جنایت تروریستی طبس در سال ۱۳۵۹ که در جریان تجاوز نیروهای آمریکایی به خاک ایران در عملیات موسوم به پنجه عقاب منجر به قتل عام افراد بیگناه شد، شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی) رأی به محکومیت دولت آمریکا و پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در حق خواهان‌های این پرونده صادر کرد.

 

در اقدام تجاوزکارانه نیروهای آمریکایی به صحرای طبس‌‏، آن‌ها به مسافرین عادی اتوبوس و راننده‌های خودروهای در حال عبور بدون دلیل حمله کردند.

 

بر همین اساس، ۱۳ نفر از بازماندگان جنایت ارتش آمریکا و همچنین یک نفر از افراد گروگان گرفته شده توسط نیروهای آمریکایی در اقدام جنایتکارانه و تروریستی در صحرای طبس طی دادخواستی علیه دولت ایالات متحده اقامه دعوی کردند.

 

بر این اساس شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل، از باب اقدام متقابل و بر اساس قانون صلاحیت محاکم جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۰، در خصوص خسارات مادی و معنوی وارده، حکم به محکومیت خوانده به نحو تضامنی به پرداخت مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار (معادل ده میلیون دلار برای هر خواهان) صادر کرد.

 

همچنین شعبه مورد نظر از باب خسارات تنبیهی نیز دولت آمریکا را به پرداخت دو برابر خسارات مادی و معنوی وارده یعنی مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار و نیز پرداخت خسارت تأخیر تادیه از تاریخ صدور رأی الی روز اجرای رأی صادر کرده است.

 

در پرونده مورد اشاره دولت آمریکا مجموعاً ۴۲۰ میلیون دلار محکوم شده است که این مبلغ با پرداخت خسارت تأخیر تادیه از تاریخ صدور رأی تا روز اجرای رأی همراه خواهد بود.

 

رأی صادره به منظور طی مراحل ابلاغ و اجرای آن به نفع محکوم‌له‌های ایرانی به مراجع مربوطه ارسال شده است.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده