آزمون دفتریاری سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود

 

آزمون دفتریاری سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود

 

آزمون دفتریاری در سال ۱۴۰۲ از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود.

 

به گزارش انتصار ، سرپرست اداره کل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نامه‌ای خطاب به مدیر کل‌های ثبت اسناد و املاک سراسر کشور از برگزاری آزمون دفتریاری در سال جاری خبر داد.

 

در این نامه که روز ۲۹ مهرماه ارسال شده چنین آمد است:

 

نظر به اینکه مقرر گردیده است آزمون کتبی انتخاب دفتریاری در اجرای ماده ۱۰ آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۴۰۰/۱/۱۰ در سال جاری از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برگزار گردد. لذا مقتضی است دستور فرمائید به دفاتر اسناد رسمی تابعه که فاقد دفتریار اول میباشند و تاکنون نسبت به معرفی دفتریار اول اقدام ننموده اند اخطار گردد حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز در اجرای ماده (۱۰) فوق الاشعار نسبت به معرفی دفتریار اقدام و نتیجه را همراه با آمار تعداد دفتریاران پیشنهادی اعم از اول و دوم به این اداره کل اعلام تا مقدمات برگزاری آزمون فراهم گردد. ضمناً تاکید گردد:

الف) دقت کافی در انتخاب و معرفی فرد برای دفتریاری اعمال نمایند زیرا پس از معرفی تغییر و انصراف از معرفی پذیرفته نخواهد شد.

ب) در صورت عدم معرفی فرد واجد شرایط دفتریاری در مهلت مقرر مطابق مقررات برخورد قانونی لازم بعمل خواهد آمد.

سید عبدالعزیز الباسی

سرپرست اداره کل امور اسناد و سردفتران

 

گفتنی‌ست جزییات بیشتر درباره زمان ثبت‌نام و برگزاری این آزمون هنوز اعلام نشده است.

 

ماده ۱۰ آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۴۰۰/۱/۱۰

 

ماده۱۰ـ سردفتر موظف است حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از آغاز به کار، شخص واجد شرایط را برای تصدی سمت دفتریاری اول موضوع ماده (۳) قانون به سازمان معرفی نمایند.

 

تبصره۱ـ داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا کارت معافیت دائم از خدمت وظیفه عمومی برای آقایان الزامی است.

 

تبصره۲ـ شخص معرفی شده توسط سردفتر در صورت قبولی در آزمون کتبی، طی مراحل گزینش، مصاحبه و احراز صلاحیت، با حکم رییس سازمان منصوب می‌شود و در صورت عدم انتخاب شخص معرفی شده به‌عنوان دفتریار، سردفتر مکلف است شخص دیگری را معرفی نماید. شرکت دفتریار در دوره‌های آموزشی که در ابتدای شروع به کار و یا در ضمن خدمت توسط سازمان یا کانون برگزار می‌شود الزامی است.

 

تبصره۳ـ در صورت انتخاب دفتریار دوم، پرداخت حقوق وی طبق مقررات بر عهده سردفتر خواهد بود.

 

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده