پروفایل ژنتیکی ۷۹ هزار مجرم در بانک ژنتیک ذخیره شده است

 

پروفایل ژنتیکی ۷۹ هزار مجرم در بانک ژنتیک ذخیره شده است

 

رییس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران گفت: با همکاری سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور تا کنون ۲۰۰ هزار نمونه از مجرمین مورد هدف اخذ شده و ۷۹ هزار پروفایل ژنتیکی از مجرمان نیز در بانک ذخیره شده است.

 

به گزارش انتصار به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، رضا رئوفیان در روز پنجشنبه دوم آذر ماه و در دومین روز از سی و نهمین نشست هم اندیشی مدیران پزشکی قانونی گفت: بر اساس آخرین برآوردها تعداد نمونه های اخذ شده از مجرمان ۲۰۰ هزار مورد بوده که از این تعداد ۷۹ هزار پروفایل ژنتیکی استخراج و در بانک ذخیره شده است.

 

وی با اشاره به شتاب فعالیت بانک در دو سال اخیر و افزایش حجم نمونه ها و پروفایل ها، افزود: مطابق با برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال جاری تعداد نمونه های اخذ شده از مجرمان به ۲۳۴ هزار مورد خواهد رسید که حجم قابل توجهی از جامعه هدف مجرمان هدف گذاری شده را در بر می گیرد.

 

رییس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران همچنین با تأکید بر به کارگیری اطلاعات موجود در بانک در کشف و شناسایی مجرمین خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از یک هزار مورد مطابقت مربوط به مجرمین و ۲۰۰ مورد مربوط به شناسایی متهمین کثیرالجرم و نمونه های پیدا شده در صحنه جرم است که در برخی موارد هیچ متهمی برای آن وجود نداشت.

 

ایده تشکیل بانک ژنتیک از سال ۱۳۸۹ مطرح و پس تصویب در قالب برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ابلاغ دستورالعمل آن از سوی رئیس وقت قوه قضائیه در سال ۱۳۹۲، کار تشکیل بانک ژنتیک ایران انجام و جمهوری اسلامی ایران در ردیف ۸۰ کشور دارنده بانک ژنتیک و یا در حال تشکیل بانک در دنیا قرار گرفت.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده