برنامه‌های جدید برای احراز هویت از طریق برخط ثنا

 

برنامه‌های جدید برای احراز هویت از طریق برخط ثنا

 

به گزارش انتصار جلسه تنظیم‌گری در حوزه احراز هویت برخط ثنا با حضور رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه و شرکت‌های کارگزاری احراز هویت برگزار شد.

 

محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه در این جلسه با بیان اینکه در سال جاری با مدل متفاوتی بحث تنظیم‌گری را برای رشد بهتر زیست بوم فناوری در نظر گرفته‌ایم، گفت: نیاز به حوزه‌ای داریم که بحث تنظیم‌گری را از گسترش بازار تا کنترل کیفیت و حل چالش‌ها مردم و جامعه در نظر داشته باشد.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه گفت: به طور کلی در مسیر احراز هویت دو هدف وجود دارد، ابتدا حل مشکل احراز هویت و دیگری بحث تنظیم‌گری احراز هویت است که از روز اول بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

 

وی ادامه داد: در مسیر احراز هویت برخط یکی از پارامترها موضوع ارزیابی کار شرکت‌های دانش بنیان بود و با توجه به اینکه در قوه قضائیه تخصصی در این حوزه و در واقع به اندازه این شرکت‌ها وجود ندارد نظارت صحیح بر کار آن‌ها امکان پذیر نبود از این رو از شرکت دیگری به اسم طراز یعنی طراح و ارزیاب کمک گرفتیم.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه اظهار کرد: در همین راستا برای هر شرکتی چه آن‌ها که کارگزاری احراز هویت را بر عهده داشتند و چه طراز یک سند الزامات به روز شده را طراحی کردیم که در قالب این الزامات فعالیت کنند و این سبب می‌شود که شرکت طراز بر فعالیت شرکت‌ها نظارت و کار آن‌ها را ارزیابی و ما از طریق شرکت طراز نظارت خود را بر شرکت‌ها داشته باشیم.

 

کاظمی‌فرد گفت: امروز سند الزامات شرکت طراز را تکمیل و اصلاحات اساسی بر روی آن را انجام دادیم و برای اولین بار است که خود طراز را نیز همانند کارگزاران وارد این فرایند می‌کنیم چرا که قبلاً طراز با مدل‌های دیگری با ما در ارتباط بود، اما امروز شبیه سایر کارگزاران با ما در ارتباط است.

 

وی افزود: در زمان کرونا احراز هویت حضوری به صورت برخط دنبال شد، از این رو با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و با ۴ شرکت شروع به فعالیت کردیم. اقبال خوبی نسبت به مدل احراز هویت برخط شد به گونه‌ای که در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۰ هزار احراز هویت برخط داشته ایم، اما پیش بینی ما در سال ۱۴۰۲ حدود یک و نیم میلیون احراز هویت برخط است با توجه به این اقبال و بازخورد مثبت این نیاز احساس شد که به بحث ارزیابی و تنظیم‌گری این حوزه نیز ورود کنیم.

 

کاظمی‌فرد گفت: در کشور کمتر اتفاق افتاده است که مجموعه‌ای به حوزه تنظیم‌گری ورود کند، اما در اینجا دیگر با شرکتی در ارتباط هستیم که مدل درآمدی آن تنظیم‌گری و نه کارگزاری است.

 

وی با بیان اینکه بحث تنظیم‌گری در کشور به عنوان اولویت دیده نشده است، گفت: در جلساتی نیز با معاونت علمی ریاست جمهوری تاکید کرده ایم که این تجربیات را بتوانیم گسترش دهیم و شرکت‌هایی خلق شود که حوزه فعالیت آن‌ها تنظیم‌گری باشد چرا که حاکمیت به آن نیاز دارد.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه گفت: اگر موضوع تنظیم‌گری مورد توجه قرار گیرد اتصال بین حاکمیت و شرکت‌های دانش بنیان بیشتر خواهد شد.

 

وی گفت: اضافه کردن شرکت‌های تنظیم‌گر به نوعی یک نوآوری است استفاده از یک بخش خصوصی به عنوان تنظیم‌گر امری است که کمتر به آن توجه شده است، اما با توجه به اینکه مسائل حاکمیت یکسان است این امر می‌تواند بسیاری از چالش‌های حاکمیت را برطرف کند.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه با بیان اینکه می‌خواهیم به بازارهای جدیدی ورود کنیم، گفت: ایرانیان خارج از کشور نیز به زودی به این سبد اضافه خواهند شد تا بتوانند از خدمات قوه قضائیه در خارج از کشور بهره‌مند شوند.

 

وی ادامه داد: در بحث ایرانیان خارج از کشور با توجه به اینکه شماره تلفنی که بتوانیم دائماً برای آن‌ها پیام بفرستیم در اختیار نداشته‌ایم با اقداماتی که انجام شده اکنون اگر آن‌ها عضو دو پیام‌رسان گپ وای گپ شوند در هنگام ثبت نام ثنا ما آن پیام‌رسان را ملاک قرار داده و تمام پیام‌ها را برای آن‌ها به این پیام رسان‌ها ارسال می‌کنیم.

 

در ادامه جلسه نماینده برخی از شرکت‌های فناور به بیان پیشنهادات و دغدغه‌های خود در این حوزه پرداختند.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده