ثبت مزایده‌ها به‌صورت الکترونیک در تمامی واحدهای قضایی استان تهران از امروز

 

ثبت مزایده‌ها به‌صورت الکترونیک در تمامی واحدهای قضایی استان تهران از امروز

 

رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به مزایای ناشی از برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به‌صورت الکترونیک گفت: از روز جاری ثبت مزایده‌ها حتما به‌صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد و از ثبت مزایده‌ها به شیوه سنتی در تمامی واحدهای قضایی استان تهران جلوگیری خواهد شد.

 

به گزارش انتصار به نقل از ایسنا، علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در نشست آموزشی برگزاری الکترونیک مزایده‌های اجرای احکام مدنی که با حضور کارکنان شعب اجرای احکام مدنی برگزار شد، ضمن گرامی‌داشت پیشاپیش ماه مبارک رجب و اشاره به فیوضات این ماه، از درگاه خداوند متعال مسالت کرد که همگان توفیق لازم برای بهره‌مندی از فضیلت‌های این ماه را داشته باشند.

 

اهمیت امر نظارت در حوزه اجرای احکام مدنی

 

القاصی ضمن تاکید بر اینکه برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی باید با «رعایت تشریفات قانونی لازم» و حدود و ثغوری باشد که در قانون مشخص شده است، عنوان کرد: کوچک‌ترین غفلت در حوزه اجرای احکام مدنی، حقوق مسلم و مشخص طرفین را در معرض تضییع، اجحاف و بعضا سواستفاده قرار خواهد داد و بر همین اساس، امر نظارت به‌طور دقیق و هوشمند در این حوزه از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار است.

 

رئیس کل دادگستری استان تهران تاکید کرد: همه ما در مجموعه قضایی استان تهران مکلف هستیم تا با رعایت موازین شرعی و قانونی و به‌کارگیری همه ظرفیت‌ها و توان موجود به‌منظور اجرای دقیق احکام، تصویر مورد نظر از عدلیه را در اذهان جامعه به‌عنوان نماد اجرای عدالت ایجاد کنیم و رضایت مراجعان را نسبت به عملکرد دستگاه قضا جلب کنیم.

 

به هیچ عنوان نباید از امر نظارت بر زیرمجموعه غفلت کرد

 

القاصی ضمن اشاره به نقش مهم و قابل توجه مدیران شعب اجرای احکام از بُعد «نظارت بر صحت عملکرد مجموعه» اذعان کرد: سلامت مجموعه با نظارت و رصد مستمر و عینی مدیران شعب اجرای احکام تثبیت و تضمین خواهد شد؛ لذا به هیچ عنوان نباید از امر نظارت بر زیرمجموعه غفلت کرد.

 

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه ضمن آسیب‌شناسی از عملکرد واحدهای اجرای احکام و به‌طور خاص در زمینه برگزاری مزایده‌ها عنوان کرد: بعضا گزارشات رسیده حاکی از این است که در برگزاری مزایده‌ها تشریفات قانونی لازم اعمال نشده و یا فردی به‌رغم ذی‌حق بودن و صدور حکم قطعی سنوات طولانی و مدیدی است که سرگردان است و به حق خود نرسیده که همین مصادیق نشان از اهمیت امر نظارت در این بخش را دارد.

 

ضرورت اصلاح و حذف زمینه‌های بروز آسیب در واحدهای اجرای احکام

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت اصلاح و حذف زمینه‌های بروز آسیب در واحدهای اجرای احکام تاکید کرد و در عین حال با اشاره به نقش اثرگذار برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به شیوه الکترونیک در این حوزه گفت: از جمله موضوعاتی که می‌تواند ضمن ارتقای کیفیت خدمت‌رسانی به مراجعان، صحت عملکرد اجرای احکام مدنی را تضمین کند، برگزاری مزایده‌ها به‌صورت شفاف و الکترونیک است که دستگاه قضا مدت‌ها به‌دنبال تحقق آن بود و خوشبختانه با پیگیری‌های صورت‌گرفته از ناحیه دستگاه قضا در تعامل با دولت محقق شد.

 

الزامات قانونی موجود مبنی بر برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به‌صورت الکترونیک

 

القاصی در ادامه با اشاره به الزامات قانونی موجود مبنی بر برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به‌صورت الکترونیک خاطرنشان کرد: با برگزاری زیرساخت موجود برای برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به‌صورت الکترونیک در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، حتما فصل نوینی برای انجام خدمت بهتر و دقیق‌تر برای مردم رقم خواهد خورد و موجبات پیشرفت دستگاه قضا، تسریع و شفافیت در انجام امورات را در پی خواهد داشت.

 

مزایا و ثمرات ناشی از برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به شیوه الکترونیک

 

رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به آسیب‌های ناشی از برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به‌صورت سنتی و رفع آن‌ها با برگزاری مزایده‌ها به شیوه الکترونیک عنوان کرد: برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به شیوه الکترونیک، ضمن ایجاد عدالت میان داوطلبان شرکت در مزایده‌ها و رفع پیچ و خم‌های اداری، تسریع در انجام امور، شفافیت و ایجاد رقابت سالم میان شرکت‌کنندگان را در پی خواهد داشت و احتمال ابطال مزایده، موضوع ماده ۱۳۶ قانون اجرای احکام مدنی تقریبا به صفر می‌رسد و در عین حال انگیزه مردم برای شرکت در مزایده‌ها بیشتر خواهد شد.

 

ثبت مزایده‌ها به‌صورت الکترونیک در تمامی واحدهای قضایی استان تهران از روز جاری

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود از ثبت مزایده‌ها به‌صورت الکترونیک در تمامی واحدهای قضایی استان تهران از روز جاری خبر داد و گفت: با همفکری صورت‌گرفته مقرر شد تا از روز جاری ثبت مزایده‌ها حتما به‌صورت الکترونیکی صورت گیرد و از ثبت مزایده‌ها به شیوه سنتی در تمامی واحدهای قضایی استان تهران جلوگیری خواهد شد.

 

برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به‌صورت الکترونیک همزمان با دهه مبارک فجر

 

القاصی افزود: همچنین مقرر شد تا از تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه، همزمان با آغاز دهه مبارک فجر برگزاری تمامی مزایده‌های اجرای احکام مدنی به‌صورت الکترونیک صورت گیرد و هیچ مزایده‌ای به شکل سنتی انجام نشود..

 

رئیس کل دادگستری استان تهران در بخش پایانی سخنان خود به معاونت فناوری اطلاعات و برنامه‌ریزی دادگستری کل استان تهران ماموریت داد تا اقدامات لازم جهت آموزش کارکنان شعب اجرای احکام مدنی را در دستور کار قرار دهد.

 

ویژگی‌های برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به‌صورت الکترونیک 

 

ربیع‌الله قربانی، رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران نیز در این نشست عنوان کرد: فرایند دادرسی و اجرای احکام بر اساس سند تحول مبتنی بر برخی سامانه‌هایی است که اگر به‌درستی پیاده و اجرایی شود سبب افزایش شفافیت در رسیدگی‌ها، بالا رفتن سرعت و دقت، ایجاد نظم در امور و امکان نظارت دقیق و هوشمند را فراهم می‌کند که محصول نهایی افزایش اعتماد نسبت به عملکرد دستگاه است و از جمله آن‌ها سامانه تدارکات الکترونیکی دولت در بحث برگزاری مزایده‌ها در واحد اجرای احکام است.

 

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران با اشاره به ثمرات ناشی از برگزاری مزایده‌های اجرای احکام مدنی به‌صورت الکترونیک اظهار کرد: تعداد نفرات در مزایده الکترونیک بیشتر است و سبب تسریع در اجرای احکام خواهد بود و اختلاف در فرایند برگزاری مزایده به حداقل ممکن خواهد رسید.

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده